Most adhezyjny to wysoce estetyczne, szybkie i trwałe rozwiązanie dla osób, które straciły ząb. Odbudowy tego rodzaju mogą stanowić dobrą alternatywę dla implantów lub tradycyjnych mostów protetycznych. Nie we wszystkich przypadkach mogą jednak zostać zamocowane.
Co to są mosty w stomatologii?
Mosty stomatologiczne służą do wypełniania luk powstałych w wyniku utraty jednego lub kilku zębów. Moim pacjentom rekomenduję dwa podstawowe rodzaje mostów – protetyczne oraz adhezyjne.
Czym różni się most adhezyjny od mostu protetycznego?
Mosty protetyczne składają się z szeregu (min. dwóch) koron. Montuje się je za pomocą koron osiadających na obecnych w jamie ustnej zębach naturalnych lub implantach (tzw. filarach mostu). Aby stać się filarami mostu, zęby naturalne wymagają preparacji, czyli oszlifowania.
Mosty adhezyjne są to z kolei pojedyncze uzupełnienia mocowane do sąsiednich zębów za pomocą odpowiednich cementów („klejów”) na bazie żywic kompozytowych. Takie postępowanie nie wymaga szlifowania sąsiednich zębów. Mosty adhezyjne wykonuje się najczęściej z kompozytu wzmocnionego włóknem szklanym (tzw. most adhezyjny na włóknie szklanym), rzadziej z porcelany. Warunkiem umożliwiającym zastosowanie u pacjenta mostu adhezyjnego jest obecność prawidłowych, silnych zębów w bezpośrednim sąsiedztwie ubytku.
Kiedy stosujemy most adhezyjny?
Mosty adhezyjne stosujemy w celu uzupełnienia pojedynczych braków zębowych, zwykle w odcinku przednim. Często wykonujemy je zaraz po usunięciu zęba, kiedy zastosowanie natychmiastowej implantacji z zastosowaniem korony protetycznej nie jest możliwe. Mosty stosuje się również po leczeniu ortodontycznym, kiedy brakuje przestrzeni na implant. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne w sytuacji braku zawiązków zębów górnych lub dolnych. Mosty tego rodzaju wykonujemy często u młodych pacjentów, którzy mają zdrowe, silne zęby. Ich szlifowanie ich w celu mocowania klasycznego mostu protetycznego bywa bezzasadne. Wreszcie mosty adhezyjne to rozwiązanie dla osób, które z różnych powodów nie decydują się na implant bądź wszczepienie implantu w ich przypadku nie jest po prostu możliwe z uwagi na brak miejsca w kości.
Liczy się jakość wykonania i materiałów
Jeśli zęby sąsiadujące z ubytkiem były już leczone za pomocą wypełnień kompozytowych, chcąc zastosować most adhezyjny, wymieniamy wypełnienia na nowe, montując na dnie preparacji przy pomocy kompozytu płynnego włókno szklane. Szkielet odbudowy stanowi więc belka włókna. Następnie uzupełniamy ubytki w zębach filarowych, a na końcu modelujemy ząb dostawiony. Całość pracy wykonywana jest w koferdamie. Zapewnia to izolację od tkanek i daje linijną przestrzeń między dostawionym zębem a dziąsłem. Specjalna technika modelowania powoduje, że taka praca jest wysoce estetyczna i łatwa do utrzymania w higienie. Uzupełnienie jest dostosowane w zgryzie i bardzo dobrze wypolerowane. U dzieci zastosowanie mają mosty jednobrzeżne, gdyż połączenie zębów sąsiednich, szczególnie w odcinku przednim, spowodowałoby zahamowanie wzrostu szczęki.
Zalety i wady mostów adhezyjnych
Podstawową zaletą uzupełnienia braku zębowego za pomocą mostu adhezyjnego jest krótki czas mocowania i cena. Mosty adhezyjne wykonujemy na jednej wizycie. Są one tańsze niż typowe mosty protetyczne na koronach lub implanty. Kolejną korzyścią jest ochrona zębów. Unikamy szlifowania i uszkadzania zdrowych zębów sąsiednich. Most adhezyjny jest również rozwiązaniem bezbolesnym i w pełni odwracalnym. Pacjent może w każdej chwili zdecydować się na inne rozwiązanie protetyczne i zrezygnować z mostu.
Oczywiście ze względu na sposób mocowania mosty na włóknach szklanych są słabszym wytrzymałościowo rozwiązaniem od mostów protetycznych lub implantomostów. Warto jednak rozważyć ten pomysył biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety poszczególnych rozwiązań w konkretnym przypadku.
Przeciwwskazaniami do założenia mostów adhezyjnych mogą być niektóre wady zgryzu, choroby przyzębia, słabe, rozchwiane zęby sąsiadujące z ubytkiem, zaawansowana próchnica czy bruksizm.
Czy mosty adhezyjne są trwałe?
Mosty adhezyjne są często uznawane za rozwiązanie tymczasowe, jednak z mojej praktyki wynika, że niesłusznie. Wśród moich pacjentów są osoby, które użytkują takie mosty już kilkanaście lat. Trzeba jednak podkreślić, że trwałość takiego rozwiązania w dużej mierze zależy od doświadczenia i umiejętności lekarza, a także jakości użytych materiałów, w tym włókien i cementów.
Zostaw komentarz