W dzisiejszym świecie coraz większą uwagę poświęca się zdrowiu jamy ustnej, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę kluczową rolę zdrowych zębów i dziąseł dla ogólnego samopoczucia. Jednym z najważniejszych obszarów, który staje się coraz bardziej rozpoznawalny, jest periodontologia. Ale czym tak naprawdę jest ta dziedzina stomatologii i dlaczego warto jej poświęcić szczególną uwagę?

Periodontologia to dziedzina stomatologii, która koncentruje się na diagnozowaniu i leczeniu tkanek otaczających zęby, w tym dziąseł i przyzębia.
Zapalenie przyzębia jest przewlekłą chorobą zapalną, która atakuje wszystkie części przyzębia i powoduje w dużej mierze nieodwracalne uszkodzenia. Zapalenie przyzębia zwykle przez wiele lat objawia się kilkoma lub jedynie łagodnymi objawami, które często nie są zauważane lub prawidłowo klasyfikowane przez osoby dotknięte chorobą. Oprócz miejscowego uszkodzenia przyzębia, zapalenie przyzębia może dotyczyć także całego organizmu i wiąże się z szeregiem chorób ogólnoustrojowych. Przez coraz nowsze metody diagnostyki jak i leczenia jesteśmy w stanie wykryć chorobę w bardzo wczesnym stadium jak i leczenie małoinwazyjne i utrzymywanie zębów przez długi czas. W skrócie, periodontologia zajmuje się zdrowiem i leczeniem przyzębia, co stanowi fundament dla utrzymania zdrowych zębów.

Czym jest periodontologia?

Znaczenie periodontologii dla zdrowia ogólnego

Zdrowie przyzębia odgrywa kluczową rolę w ogólnym zdrowiu jamy ustnej oraz całego organizmu. Badania naukowe wykazują, że istnieje silny związek pomiędzy stanem zdrowia przyzębia a różnymi chorobami ogólnoustrojowymi, między innymi chorobami serca, cukrzycą, schorzeniami układu oddechowego i wiele innych. Dlatego wczesne wykrycie, profilaktyka i leczenie chorób przyzębia są niezwykle istotne dla ogólnego zdrowia pacjenta.

Kto powinien skorzystać z wizyty periodontologicznej?

Wizyta u lekarza periodontologa zalecana jest wszystkim pacjentom, którzy doświadczają objawów chorób przyzębia. Najczęściej występującym objawem u pacjentów jest krwawienie dziąseł, obrzęk czy luźne zęby. Osoby zwiększonego ryzyka chorób przyzębia, takie jak palacze, osoby z historią chorób periodontologicznych w rodzinie lub osoby z chorobami przewlekłymi jak np. cukrzyca, chorobami układu krążenia, powinny zgłosić się na konsultację do periodontologa w celu monitorowania stanu zdrowia przyzębia i wczesnego wykrywania ewentualnych problemów.

 

Przykładowe zabiegi periodontologiczne

Zabiegi periodontologiczne są dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta i sięgają od niechirurgicznych po chirurgiczne jak np. Scaling, SRP (selektywne oczyszczeni korzeni), kiretarz jak i zabiegi periochirurgiczne np. pokrycie recesji, plastyka tkane miękkich lub/i twardych. Utworzenie indywidualnego planu leczenia dostosowanego do potrzeb pacjenta odbywa się na konsultacji periodontologicznej.

Autor
  • lek. dent. Lidia Kittel

    Właściciel kliniki Dr Kittel Digital Dentistry & Medicine. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Zajmuje się implantologią, implantoprotetyką, chirurgią, zaawansowaną protetyką CAD/CAM. Trener i wykładowca w firmie GC, Stick Tech, opinion leader. Członek PSI oraz ITI. Otrzymała tytuł Trenera Roku w 2007 w Finlandii.